"Nie ma co"


 "Nie ma co" Mahsy Mohebali to opowieść o młodej i zbuntowanej dziewczynie, która zabiera nas w podróż po Teheranie.


Jej desperacka wędrówka w poszukiwaniu n*rk*tyk*w trwa dwadzieścia cztery godziny. Miasto, które zna pogrąża się w tym czasie w totalnym chaosie. Jego rozpad jednak, dla uzależnionej dziewczyny, jest jakby niezauważalny. 

Ta książka to mroczne i  zjadliwe spojrzenie zarówno na autorytarne państwo oraz pogrążone w kryzysie społeczeństwo, jak i dysfunkcyjną rodzinę. Wszystko to razem wzięte tworzy wstrząsający portret współczesnego Iranu.

Ta historia, trochę zresztą jak u Hitchcocka, rozpoczyna się od trzęsienia ziemi i nie traci tempa aż do ostatniej strony. 

Główna bohaterka tej opowieści łamie  konwencje i kwestionuje utarte schematy, jest przez to właściwie antybohaterką. Jej podróż przez miasto pełne niebezpieczeństw i zaskakujących sytuacji sprawia, że czytelnik czuje się jak na szalonej kolejce górskiej, gdzie nie wiadomo, co wydarzy się za następnym zakrętem.

"Nie ma co" zdobyło uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Zostało nominowane do National Translation Award 2022 oraz New Yorker Best Book of 2022. W Iranie doczekało się kilkunastu wznowień i osiągnęło sprzedaż stu tysięcy egzemplarzy. 

Książka, choć radykalna, jest jednocześnie pełna czarnego humoru, który dodaje jej sporo oryginalności. Jedno jest pewne - nie da się jej zapomnieć!


Współpraca reklamowa z Wydawnictwem GlowBook 

Komentarze

Prześlij komentarz

mój instagram

Popularne posty