"Dziecko wojny" Roma Ligocka


 „Ciągle jeszcze, po tylu latach, czuję się jak zagubione dziecko, szukające kamyków ze swojej przeszłości.”


💭 Znacie książki Romy Ligockiej? Który tytuł najbardziej poruszył Wasze serce? 

*

Ja nie umiałabym wybrać tylko jednej książki, ale na pewno przełomowa była dla mnie "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" 📖

Teraz po przeczytaniu wszystkich jej książek, włącznie z tą najnowszą,  mam wrażenie, że "Dziecko wojny" tworzy swoistą klamrę kompozycyjną właśnie z tym pierwszym tytułem. 

*

Sama Ligocka przyznaje się do tego, że całe życie starała się zapomnieć i uciec jak najdalej od okrutnych wspomnień, ale do pewnego momentu. 

*

Tym bodźcem do napisania pierwszej powieści a zarazem powrotu do osobistych wspomnień było powtórne przeżycie okrucieństw wojny, podczas krakowskiej premiery „Listy Schindlera”.

*

To właśnie w jednej ze Spielbergowskich postaci rozpoznała samą siebie – małą żydowską dziewczynkę w czerwonym płaszczyku, uwięzioną w getcie. Jej życie w tym momencie – jak twierdzi sama Ligocka – zatoczyło koło, uruchamiając mechanizm wspomnień. Tak rozpoczęła się literacka przygoda Romy Ligockiej.

*

W swojej najnowszej książce autorka raz jeszcze powraca do tych wspomnień. Dodaje również nowe spostrzeżenia i przekazuje nam swoje przemyślenia związane z tym, co przeżywa tu i teraz. 

*

„Dziecko wojny ”  jest niezwykłą i bardzo przejmującą autobiografią osoby, która mimo bólu, strachu, słabości i powracających obsesji potrafi dostrzec uroki życia i cieszyć się nimi. Jest wzruszającą opowieścią rodzinną i okrutną historią narodu żydowskiego widzianą oczami małego dziecka, uczestnika tych nieludzkich wydarzeń. Jest  przykuwającymi uwagę wspomnieniami małej dziewczynki opisującymi koszmar jej dzieciństwa. 

*

Roma Ligocka przyznała się w jednym z wywiadów, że po napisaniu „Dziewczynki

w czerwonym płaszczyku” sama zorientowała się, jak wiele tematów pominęła i ile wątków nie poruszyła. Chcąc „nadrobić owe niedociągnięcia” zaczęła pisać kolejne książki.

*

Tak powstawały kolejne tytuły, łącznie z tym ostatnim.

*

💭 Czytaliście już jakiś? Macie w planach ten ostatni? 

*

Współpraca płatna z Wydawnictwem Literackim 

Komentarze

 1. Bardzo zaciekawiła mnie ta książka i muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę ale przeczytam ją w późniejszym terminie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam na Twoje wrażanie po lekturze 📖 Pozdrawiam ciepło 🥰 ♥️

   Usuń

Prześlij komentarz

mój instagram

Popularne posty