*Zaproszenie na egzekucję *Czym dla Was jest wolność?
*
Dla mnie wolność, to brak przymusu, możliwość dokonywania wyboru i swoboda decydowania w każdej kwestii, chociaż oczywiście z poszanowaniem granic drugiego człowieka.
*
Wszak przecież „granice mego świata kończą się tam, gdzie zaczynają się granice świata drugiego człowieka.”
***
Nie wiem jak Was, ale mnie przeraża obecny stan rzeczy, rozdziera serce i każe wątpić w człowieczeństwo.
*
Nagle to wszystko, co było znane nam jako akty bestialstwa zapisane w literaturze faktu sprzed wielu, wielu lat stają się namacalną rzeczywistością w świecie nam współczesnym.
*
Tak jakby ludzkość uparcie nie chciała wyciągnąć lekcji z historii.
***
Nie przypuszczałam, że przyjdzie mi czytać prozę Nabokova, Orwella, Bułhakowa, Kafki czy Camusa w czasach, kiedy wolność znowu będzie aż tak mocno zagrożona…
***
„Zaproszenie na egzekucję” to niebywale przenikliwa, tajemnicza i ponadczasowa powieść Nabokova, która jest rzetelną oceną rosyjskiego totalitaryzmu.
*
Ta antyutopia pisana w przedwojennym Berlinie, staje się teraz w wielu aspektach, tak niebywale aktualna, że w trakcie lektury przechodzi po nas zimny dreszcz.
***
W nienazwanym kraju młodu człowiek zostaje oskarżony o zbrodnię, której nie popełnił i skazany na karę śmierci.
*
Cyncynat C. nie może się nawet bronić w tej jakże irracjonalnej dla niego sytuacji, musi po prostu przyjąć na siebie wyrok losu.
*
Ostatnie dni swojego życia spędza w absurdalnym więzieniu, w którym nawet zaprzyjaźnia się z jednym ze strażników. Spotyka także kata, który udaje współwięźnia i po raz ostatnio może porozmawiać z najbliższymi.
*
Kiedy wydaje się, że odebrano mu wolność, poczucie godności i nadzieję na jakąkolwiek przyszłość tuż przed egzekucją okazuje się, że świat się właśnie rozpada…
*
Ta proza to rewelacyjne studium o potrzebie wolności i istocie człowieczeństwa, które staje się również punktem wyjścia do świadomego rozliczenia się z przeszłością.
*
Jeśli podobał Wam się „Proces” Franza Kafki ta powieść Nabokova też poruszy Wasze serce.
*
moja ocena książki  5/6
moja ocena okładki 4/6tytuł: "Zaproszenie na egzekucję"
autor: Vladimir Nabokow
tłumaczenie: Leszek Engelking
Wydawnictwo W.A.B.

klasyka literatury
#zklasykąnacodzień

data premiery 22.03.2022r.

Komentarze

 1. Bardzo zainteresowała mnie ta książka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj znać jakie będą Twoje wrażenia po lekturze. Miłego popołudnia :-)

   Usuń
 2. Dodałam ją do mojego stosiku. Jestem przerażona już jego wielkością, ale nic nie poradzę na to, że wciąż pojawiają się książki, które wręcz trzeba przeczytać. Miłego popołudnia.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

mój instagram

Popularne posty