* After Auschwitz *
„Zbyt głośna jest samotność i cierpienie ocalałych,
byśmy mogli pozostać obojętni.”
*
O historii Anne Frank słyszeliście na pewno, a czy znacie opowieść jej przyrodniej siostry?
*
Historia Evy Schools zaczyna się w momencie, w którym kończy się „Dziennik” Anne Frank. Jest pełna bólu i cierpienia, które trwa nieustannie, bo przecież piekło Holocaustu jest we wszystkich wspomnieniach ocalałych. Nie da się go zamknąć w przeszłości, demony wojny zawsze powracają choćby w snach.
***
Zastanawialiście się kiedyś w ogóle jak to jest z tym życiem po Auschwitz?
*
Świat literatury tuż po wojnie podjął nawet dyskusję czy i jak ma wyglądać poezja po piekle obozów zagłady, ale nikt nie zastawiał się wtedy jak ma wyglądać życie ocalonego? Czy może on powrócić do zwykłej codzienności?
*
Czy osoby, które kiedyś były więźniami obozów zagłady mogą jeszcze cieszyć się życiem, narzekać na drobiazgi, mieć zły nastrój lub odnaleźć w sobie radość i beztroskę małego dziecka? Czy do końca życia będzie im doskwierało piętno ocalałych?
*
Na te wszystkie pytania odpowiada przyrodnia siostra Anne Frank w swoim przejmującym świadectwie przetrwania.
*
Jej opowieść nie jest zapisem historycznym, który ściśle trzyma się zasad chronologii. To jest pełna emocji relacja o subiektywnych przeżyciach i doświadczeniach po długim okresie milczenia.
*
„Kiedy wnuki pytały mnie o tatuaż na przedramieniu – piętno, jakie pozostało po znakowaniu więźniów w Auschwitz – mówiłam im, że to mój numer telefonu. Nie, nigdy nie poruszałam tematu przeszłości” aż w końcu…
*
„After Auschwitz” to opowieść po sześćdziesięciu latach milczenia, która jest „w pewnym sensie kontynuacją „Dziennika” Anne Frank, swoistym „Post Scriptum” napisanym przez ocalałą z zagłady.”
*


 

Komentarze

Prześlij komentarz

mój instagram

Popularne posty