* Kawa *


Idealna pozycja dla każdego miłośnika kawy, który uwielbia ciekawostki!


Kawowe dzień dobry Kochani
#kawowedzieńdobry
*
Dzisiaj przychodzę do Was z podwójną dawką kofeiny, czyli oczywiście z samą kawą, ale także rewelacyjną książką na jej temat.
*
Wiecie skąd w ogóle wzięła się sama nazwa tego boskiego naparu?
*
Okazuje się, że wyraz kahwa był na początku w powszechnym użyciu jako jedna z nazw wina, dopiero później zaczęto używać tego wyrazu na określenie kawowego naparu.
*
Dzisiaj arabskie słowo kahwa o nieznanym do końca rodowodzie, przez turecką formę kahve przeszło do innych języków europejskich i stało się między innymi kahvą w bośniackim, kawą w czeskim i polskim, café po francusku, caffe po włosku, coffee po angielsku i koffie po niderlandzku.
*
Moim zdaniem w każdym brzmi bosko i od razu przywodzi na myśl cudownie głęboko czarny napar o fantastycznym aromacie oraz niepowtarzalnym smaku. Kiedyś dla mnie istniała tylko czarna jak węgiel i słodka jak miód, teraz lubię rożne jej wariacje, ale nieustannie od kilku lat towarzyszy mi codziennie.
*
Jaka kryje się za nią historia? Zachęcam Was do prześledzenia świetnego eseju Božidara Jezernika pt. „Kawa
*
Ten słoweński antropolog z niezwykłą skrupulatnością prześwietla niemal każde ziarenko kawy, żeby przybliżyć nam jej wielki fenomen oraz wytłumaczyć jaką rolę pełniła w kulturze. W „Eseju kawa” znajdziecie zatem mnóstwo ciekawostek na temat samej kawy, ale także całą masę odniesień do historii, socjologii, medycyny, ekonomii, prawa i religii.
*
Jeśli jesteście ciekawi, czy picie kawy mogło kiedykolwiek uchodzić za dowód zniewieściałości , czym groziła wizyta „węszyciela kawy”, czy faktycznie pierwszą wiedeńską kawiarnię założył Polak i dlaczego odmawianie współmałżonce filiżanki kawy mogło skończyć się rozwodem, koniecznie musicie sięgnąć po ten esej. Gorąco polecam!
*
Miłego i kawowego dnia kochani Wam życzę


„Kawa”
autor: Božidar Jezernik
Wydawnictwo Czarne
Seria Esej
Wydanie I
 2021


 Za możliwość przeczytania książki dziękuję księgarni Tania Książka :-) Zachęcam was zresztą do zapoznania się z całą ofertą nowości i bestsellerów tej księgarni  :-)


 

Komentarze

 1. Bardzo ciekawa książka. Choć jestem herbaciarą, chętnie po nią sięgnę. Uwielbiam ciekawostki wszelkiej maści.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam kawę, więc to będzie dla mnie ciekawa lektura.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zapraszam również na mój Bookstagram i na #kawowedzieńdobry :-)

   Usuń
 3. To książka dla mnie. Uwielbiam kawę!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

mój instagram

Popularne posty