* Baśń o wężowym sercu *


Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.
„Powiadają, że wszystko zaczęło się wieczorem.
Wieczorem, wieczorem,
Pieśń się niesie borem.
Kogo pieśń poniesie,
Zatraci się w lesie [...]"
_
Ja zatraciłam się bez reszty... Rzadko zdarza mi się, że od kilku przeczytanych słów już wiem, że zakocham się w danej książce bez reszty. W tym przypadku tak było i każde następne przeczytane zdanie tylko potwierdzało moje pierwotne spostrzeżenie.
_
albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" to powieść realizmu magicznego, czyli coś, co w literaturze kocham, od momentu, kiedy poznałam „Prawiek" Olgi Tokarczuk.
_
Realizm miesza się w tej opowieści z magicznością, a świat realny ze światem pozaziemskim. Jest zawieszony między historią, a mitem.
_
„Baśń o wężowym sercu..." to piękna próba stworzenia od nowa galicyjskiej mitologii. Nie jest to proza historyczna, ale oczywiście jej realizm bliski jest czasom w niej opisywanym, tamtej obyczajowości, kulturze, historii oraz polityce.
_
Pełno w tej opowieści legend, zarówno tych już istniejących, jak i tych stworzonych przez samego autora. To właśnie one kreują światopogląd młodego Jakóba Szeli. My jako czytelnicy jesteśmy świadkami jego dojrzewania. Obserwujemy jego pierwsze namiętności, wzruszenia, zachwyty i niedowierzania.
_
Porusza nas miłość jaką obdarzyła go Chana, czujemy ból, strach niesprawiedliwość losu, a później zaangażowanie w walkę o własną wolność, przeżywamy fascynację intrygującą Malwą, wędrujemy po jego świecie i w końcu trafiamy na dwór...
_
Radek Rak stworzył baśniową opowieść, obok której nie można i nie powinno się przejść obojętnie. Dobro miesza się tutaj ze złem, realizm z magicznością, miłość z pożądaniem, powaga z ironią, a mrok z jasnością. To książka, o której się nie zapomina...
_
Jak dla mnie to prawdziwy majstersztyk. I ten język, pełno w nim literackości, archaizmów, elementów gwarowych, ale czyta się tę powieść jednym tchem.
_
Serdecznie polecam!


„Baśń o wężowym sercu
albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli"

autor: Radek Rak
Wydawnictwo Powergraph
Wydanie III
2020

moja ocena książki 6/6
moja ocena okładki 4/6 Za możliwość przeczytania książki dziękuję księgarni Tania Książka :-) Zachęcam was zresztą do zapoznania się z całą ofertą nowości i bestsellerów tej księgarni  :-)

 

Komentarze

  1. Mam w planach, w końcu nagradzana książka, trzeba ją poznać... i tematyka super!

    OdpowiedzUsuń
  2. Również chcę sięgnąć po tę książkę.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

mój instagram

Popularne posty