* wojna i pokój *


Arcydzieło rosyjskiego mistrza!„Wojna i pokój” to klasyka literatury w najpiękniejszym wydaniu. Nie wiem jak wy, ale ja uwielbiam literaturę rosyjską. Proza Tołstoja, Dostojewskiego, Czechowa, Pasternaka, Gogola czy Bułhakowa od dawna należała do moich ulubionych. Moim zdaniem nie można przejść obojętnie obok „Anny Kareniny”, „Zbrodni i kary”, „Martwych dusz”, „Mistrza i Małgorzaty, „Doktora Żywago”, czy „Wojny i pokoju”. To klasyka, którą trzeba znać i jestem prawie pewna, że jak już ktoś sięgnie po którąś z tych książek, tak łatwo o niej nie zapomni. Dzisiaj chciałam napisać wam kilka słów o jednej z nich.
___

Można byłoby ją właściwie opisać zaledwie kilkoma przymiotnikami: niesamowita, porywająca i niepowtarzalna. Taka właśnie jest „Wojna i pokój”. Ta wielowątkowa rosyjska epopeja narodowa, której cała akcja rozgrywa się na tle wojen napoleońskich, zachwyca od kilku przeczytanych stron. To przecież nie tylko wspaniałe dzieło historyczne, ale również pasjonująca opowieść o ludziach. Tołstoj bowiem jak mało który pisarz potrafi tworzyć wspaniałe portrety psychologiczne. Z ogromnym wyczuciem wkrada się w ludzkie serca oraz zgłębia ludzką psychikę, aby później z niesamowitą precyzją opisać czytelnikom życie wewnętrzne stworzonych przez siebie bohaterów. Jeśli jesteście ciekawi jak potoczą się losy trzech rodów szlacheckich: Bołkońskich, Rostowów i Bezuchowów, zachęcam was do lektury.
___

Pomysłowość, wielowątkowość oraz mnogość powiązań i relacji między poszczególnymi członkami tych rodzin może nas wręcz oszołomić. Postaci stworzone przez Tołstoja są prawdziwe, niebywale realne i świetnie nakreślone. Każda ma swoje wielkie marzenia i pragnienia, lęki i liczne obawy, zalety i wady. Wspaniałe jest to, że ci bohaterowie ewoluują i zmieniają się pod wpływem przeżytych doświadczeń. Wkraczają w dorosły świat, popełniają błędy, kochają i zdradzają, uciekają przed odpowiedzialnością jak tchórzę i walczą, są dobrzy i źli, szlachetni i pozbawieni honoru. Cudownie jest móc widzieć ich całkowitą przemianę. Dzięki temu są tacy żywi i bliscy naszemu sercu. Poza wspomnianymi rodami jest jeszcze w tej powieści mnóstwo innych bohaterów, zarówno fikcyjnych, jak i historycznych. Ta mnogość nie może nas nie zachwycić.
___

To książka, którą czyta się wspaniale. Ja jestem nią oczarowana. I mam nadzieję, że wy również będziecie. Tylko proszę niech was nie zrazi jej grubość, przez te cztery tomy płynie się błyskawicznie, nie ma żadnych mielizn ani przestojów. Wręcz przeciwnie wciągająca fabuła sprawia, że nie możemy oderwać się od lektury. To naprawdę imponujące dzieło, do którego chce się wracać. Polecam serdecznie!„Wojna i pokój"

autor: Lew Tołstoj
tytuł oryginału: „Wojna i mir"
tłumacz: Andrzej Stawar
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Wydanie I
Poznań 2018 


moja ocena książki 6/6
moja ocena okładki 5/6


Za możliwość przeczytania książki dziękuję 
Wydawnictwu Zysk i S-ka :-)

 

Komentarze

  1. klasyka! Ależ piękne wydania, chciałabym je mieć w swojej biblioteczce ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

mój instagram

Popularne posty