* światło w środku nocy *


„Światło w środku nocy” Jojo Moyes to powieść o losach odważnych, niepokornych kobiet, które pokochasz równie mocno jak Lou Clark, niezapomnianą bohaterkę „Zanim się pojawiłeś”.
Moja przygoda z książkami Jojo Moyes zaczęła się dawno temu od pamiętnej powieści "Zanim się pojawiłeś". Byłam nią niebywale poruszona. Zresztą nadal, kiedy do niej wracam płaczę jak bóbr. Później starałam się przeczytać wszystkie tytuły tej autorki, które pojawiły się na polskim rynku wydawniczym. Po prostu mam do niej sentyment i śmiało mogę się podpisać pod hasztagiem czytam Jojo Moyes ;-) :-) "Światło w środku nocy" to jej najnowsza powieść. Jej główną bohaterką jest Alice - nieśmiała, zagubiona i zakompleksiona kobieta. Tym razem ta brytyjska autorka za sprawą głównej bohaterki angielskiego pochodzenia przenosi nas do Stanów Zjednoczonych lat 30-tych XX wieku. Alice bowiem wychodzi za mąż za Amerykanina, jednak bardzo szybko okazuje się, że jej małżeństwo to olbrzymia pomyłka. W jej nowym domu rządzi teść, który uważa, że jedyną słuszną i godną uwagi książką jest najważniejsza księga ludzkości czyli Biblia. Nie czyta niczego innego i zabrania tego swoim najbliższym. Do tego Alice nie potrafi znaleźć wspólnego języka z własnym mężem. Po prostu czują, myślą i odbierają świat zupełnie inaczej. Jest zagubiona w nowym miejscu, a odwagi nie dodaje jej fakt, że miasteczko, w którym właśnie zamieszkała całymi dniami plotkuje właśnie o niej tylko dlatego, że przyjechała z odległej i nieznanej im Anglii. Jej życie odmienia się, kiedy poznaje Margery. To bowiem niezależna,  mądra i odważna kobieta, która pokazuje innym, że można żyć wbrew zakazom i nakazom płynącym ze świata mężczyzn. Ma swoje zdanie i potrafi go bronić, nie boi się świata mężczyzn i uważa, że może sama o sobie decydować. Dla większości mieszkańców jest to nie do pomyślenia. Dodatkowo całą sytuację kompiluje fakt założenia przez nią konnej biblioteki. Po jakimś czasie dołącza do niej kilka innych kobieta, w tym oczywiście Alice, co ostatecznie burzy spokój jej rodziny. Jednak mimo tego nie zmienia ona swoich planów i nareszcie znajduje w sobie odwagę aby wyruszyć na górskie szlaki z lekturami, które wzbudzają tyle kontrowersji. Niestety bardzo szybko po miasteczku zaczynają krążyć plotki iż kobiety prowadzące bibliotekę mają w posiadaniu niezabezpieczoną książkę, która według niektórych zmienia ich myślenie i zachęca do grzechu...  Czy Alice starczy odwagi aby bronić swoich nowych poglądów?  Jak zakończy się dla niej cała ta historia? Musicie doczytać sami. Myślę, że naprawdę warto. "Światło w środku nocy" to bowiem ciekawie napisana powieść o losach odważnych i niezależnie myślących kobiet. Polecam z całego serca.!


moja ocena ksiażki 5/6
moja ocena okładki 6/6


Jojo Moyes "Światło w środku nocy"
tytuł oryginału: "The Giver of Stars"
tłumaczenie: Anna Gralak
Wydawnictwo Znak Literanova
Wydanie I
Kraków 2020


Za możliwość przeczytania ksiażki dziękuję Księgarni Tania Książka :-) Zachęcam was zresztą do zapoznania się z całą ofertą powieści obyczajowych tej księgarni :-) Komentarze

 1. Twórczość Jojo Moyes wciąz jest mi obca, ale możliwe, że przeczytam tę książkę. Fabuła zdaje się wpasowywać w moje upodobania, a to już któraś pozytywna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam :-) Naprawdę warto :-) Pozdrawiam serdecznie :-)

   Usuń
 2. Na pewno będę czytała tę książkę, bo bardzo lubią twórczość tej autorki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Wzruszająca historia kobiet, które walczą o siebie w XXI wieku, w małej wsi zdominowanej przez zamożnych mężczyzn. Mają też wsparcie w swoich partnerach, którzy szanują je i doceniają. Warto przeczytać tą książkę.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

mój instagram

Popularne posty