czwartek, 14 marca 2019

* Robin *


Ta książka jest jak spojrzenie przyjacielowi w oczy: to wtedy zaczyna się rozumieć znaną i kochaną osobę. W tak lubianym przez wszystkich "śmieszkowaniu" dostrzec można smutek, lęk, a czasem też cierpienie. I choć śmiech zamiera nam wtedy na ustach, nie tylko nie przestajemy kochać, lecz także kochamy więcej.
                                                                              Tomasz Raczek, krytyk filmowy 

Marzyciel, smakosz kawy i wielki indywidualista. Całe życie udawał kogoś innego, aby zbliżyć się do ludzi. Maska beztroskiego, pogodnego i dowcipnego człowieka dodawała mu siły i odwagi. Fantastyczny aktor oraz wspaniały komik. Jednym słowem prawdziwa gwiazda. Tak się nam przynajmniej wydawało. Okazuje się jednak, że prawda życiowa jest daleka od prawdy ekranu. Robin Williams to również samotny, smutny i cierpiący człowiek. Prawdziwy paradoks, z jednej strony spełniony i otwarty artysta, z drugiej strony pełen kompleksów zamknięty w sobie introwertyk. Całe życie zmagał się z demonami przeszłości i mimo wielu sukcesów nigdy tak naprawdę nie uwierzył w siebie. Jego dom rodzinny nie dał mu ciepła, miłości oraz akceptacji i właśnie to najprawdopodobniej stało się początkiem jego późniejszego dramatu. Kiedy do tego wszystkiego pojawił się jeszcze strach przed końcem kariery, uzależnienie od alkoholu oraz choroba neurodegeneracyjna ten cichy, skromny i pełen niepewności człowiek stracił całkowicie grunt pod nogami. Wszystko to doprowadziło do tak smutnego, zaskakującego oraz dramatycznego finału. Świat na moment zamarł i nie mógł zrozumieć dlaczego tak spełniony i szczęśliwy człowiek odebrał sobie życie. Jak wszyscy bardzo się myliliśmy... Dave Itzkoff stworzył szczegółową oraz przejmującą biografię. Za jej sprawą poznajemy prawdziwą, szczerą i autentyczną twarz Robina Williamsa. "Ta książka pozwoli Wam poznać go jako człowieka, a nie jedynie gwiazdę ze szklanego ekranu." To jedna z ciekawszych biografii jakie czytałam. Polecam!

moja ocena książki 5/5
moja ocena okładki 5/5Dave Itzkoff "Robin"
Biografia Robina Williamsa 
przekład Maciej Studencki 
Wydawnictwo Agora
Warszawa 2018  Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Agora :-) :-) 8 komentarzy :

 1. Nie przepadam za biografią, więc na ten moment,nie planuję sięgać po tę pozycję. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja uwielbiam biografie i cieszę się, że sięgnęłam po biografię Robina Williamsa. Pozdrawiam serdecznie :-)

   Usuń
 2. Nawet nie wiesz jak bardzo chcę przeczytać tą książkę - uwielbiam biografie to raz, a dwa że uwielbiałam również tego aktora... zdecydowanie muszę mieć tą pozycję:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi bardzo interesująco. ;) Zaciekawiłaś mnie tą pozycją ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię biografie, więc na pewno sięgnę po tę książkę. Do tej pory nie mogę uwierzyć, że Robina nie ma już pośród nas.. chętnie zatem dowiem się o nim czegoś więcej!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ciekawa twoich wrażeń po lekturze. Pozdrawiam serdecznie :-)

   Usuń