* Dollbaby *


" Dollbaby przywołuje urok i niepokoje Nowego Orleanu lat sześćdziesiątych XX wieku widziane oczami dziewczynki, która się dowiaduje, że kolor skóry może mieć znaczenie."
Laura Lane McNeal "Dollbaby"
z angielskiego przełożyła Zofia Uhrynowska - Hanasz 
Wydawnictwo Świat Książki
Warszawa 2016
ISBN 978-83-8031-058-2


... Książka Laury Lane McNeal to bardzo udany debiut literacki ... czytając ją ma się wrażenie, że została napisana przez wprawnego, doświadczonego prozaika ... "Dollbaby" wzrusza i nie pozostawia czytelnika obojętnym ... to powieść niezwykle emocjonalna i klimatyczna ... przywołuje obrazy, zapachy, dźwięki oraz nastroje Nowego Orleanu lat sześćdziesiątych XX wieku ... porusza temat bardzo poważny, trudny i bolesny ...  przypomina o segregacji rasowej, nietolerancji, niesprawiedliwości i dyskryminacji ...  jest równocześnie urzekającą opowieścią o miłości, przyjaźni i dorastaniu ... tak naprawdę jest w niej wszystko, co powinno znaleźć się w dobrej powieści - ciekawi bohaterowie, świetny styl, prawdziwa historia w tle, odrobinę sensacji, rodzinne tajemnice, intrygi no i szczęśliwe zakończenie ... jej główną bohaterką  jest Ibby, dziewczynka, która po śmierci swojego taty zostaje oddana pod opiekę ekscentrycznej babci mieszkającej w Nowym Orleanie ... od tego momentu wszystko w jej życiu się zmienia ... wszystko jest nowe, nieznane, zadziwiające i przerażające ... w oswojeniu rzeczywistości przychodzą jej z pomocą dwie czarnoskóre kobiety - Queenie i Dollbaby ... dni zamieniają się w lata ... a mała dziewczynka powoli przemienia się w młodą, niezależną kobietę, która w tak ekscentrycznym miejscu odnalazła ciepło domowego ogniska, miłość i zrozumienie ..."Dollbaby" swoim klimatem przypomina mi trochę "Smażone zielone pomidory" i "Służące" ... na pewno powinna się znaleźć na półce w bibliotece każdego mola książkowego ... 

„Ta soczysta i fascynująca powieść w błyskotliwy sposób prezentuje Nowy Orlean w czasach walki o prawa obywatelskie. To zarazem bardzo osobista historia dorastania, poszukiwania rodziny i odnajdywania się w relacjach z czarnymi obywatelami miasta. Książka poruszająca i przejmująca”. 
                                                            Wlater Isaacson 


 moja ocena książki 5/5
 moja ocena okładki 5/5
Za książkę bardzo dziękuję Wydawnictwu Świat Książki :-) :-) 


Komentarze

mój instagram

Popularne posty