czwartek, 29 grudnia 2016

* słowik *


" Inspirowana życiorysem bojowniczki ruchu oporu, Andree de Jongh, opowieść o sile, odwadze i determinacji kobiet zachwyciła miliony czytelniczek na całym świecie"

 "Miłość pokazuje nam, kim chcemy być, wojna pokazuje, kim jesteśmy"
... bardzo zainteresowałam się literaturą lat wojny i okupacji już w liceum ... na studiach to zainteresowanie tylko rosło ... zawsze chciałam, doczytać, zrozumieć, pojąć dlaczego ... im dłużej czytam tego typu teksty wiem, że pojąć się tego nie da ...  ale do pracy magisterskiej również wybrałam literaturę o tematyce wojennej ... było to już jakiś czas temu ... od tego momentu staram się być na bieżąco w tego typu literaturze ... czytam właściwie wszystko, co się ukaże na rynku wydawniczym ... w ostatnim czasie doświadczenia wojenne zarówno te prawdziwe, jak i te zmyślone, ale inspirowane prawdziwymi wydarzeniami stały się motywem przewodnim wielu książek i filmów ... już nie literatura faktu tylko właśnie beletryzowane opowieści z wojną w tle stały się bardzo popularne w najnowszej światowej literaturze ... nie wiem czy to dobrze, czy źle ... ale wiem, że zostały one docenione zarówno przez krytyków literackich, jak i przez samych czytelników ... przykładem tego typu książki jest właśnie  "Słowik" Kristin Hannah ... książki, która już zyskała miano bestsellera ... cała fabuła tej powieści jest zmyślona, ale inspirowana życiorysem bojowniczki ruchu oporu Andree de Jongh ... dzięki temu książka jest niezwykle emocjonalna, bardzo realistyczna i przejmująca ... kiedy ją czytamy, pojawia się w nas cała gama uczuć i mnóstwo znaków zapytania ...  zastanawiamy się jacy tak naprawdę jesteśmy i co to znaczy być człowiekiem  ...  to na pewno opowieść o bohaterstwie i odwadze ... jej głównymi bohaterkami są dwie siostry, Isabelle i Vianne ... różni je właściwie wszystko - wiek, doświadczenie, sytuacja życiowa, marzenia i pragnienia ... kiedy do Francji wkracza armia niemiecka nagle obie muszą zmierzyć się z bardzo brutalną wojenną rzeczywistością ... każda z nich samodzielnie rozpoczyna trudną i niebezpieczną podróż, która ma przynieść im przetrwanie, pokój, miłość i upragnioną wolność ... czy obronią swoje marzenia ??? ... czy dokonają właściwych wyborów??? ... co one im przyniosą???  ... zachęcam do lektury ... gwarantuję wielkie emocje, namiętności, rozterki ... to naprawdę mądra, ogromnie wzruszająca i przepiękna książka ... napisana z dużą precyzją i rozmachem, pięknym językiem, utrzymana w dobrym stylu ... trzyma w napięciu do końca ... mogłabym śmiało podsumować swoją opinię słowami Magdaleny Różczki : "W tej książce jest wszystko, co kocham - Francja, wielka historia i miłość, nad którą nie można zapanować. Idealna lektura na wolny dzień, samotny wieczór i bezsenną noc." ... zdecydowanie polecam ....

                                                                                  Kristin Hannah "Słowik"
tytuł oryginału: " The nightingale"
z angielskiego przełożyła Barbara Górecka 
Wydawnictwo Świat Książki
Warszawa 2016
ISBN 978-83-8031-741-3

moja ocena książki 5/5
moja ocena okładki 5/5 Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję Wydawnictwu Świat Książki :-) :-) :-) 


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz