poniedziałek, 19 grudnia 2016

* co nas może zabić w mieście *


 "Nie czujesz się zbyt pewnie na łonie natury? Wolisz bezpieczną cywilizację? Błąd! W miastach też czyha na ciebie śmiertelne niebezpieczeństwo. Zanim ruszysz w trasę, przeczytaj uważnie ten przewodnik."


... uwielbiamy zwiedzać świat ... kiedy planujemy swoją wymarzoną podróż zaczynamy przeglądać różne przewodniki, strony internetowe, czasopisma ... szukamy jak najwięcej informacji na temat miejsca, do którego chcemy pojechać ... jednak chyba nigdy nikomu nie przyszło do głowy rozmyślać od czego w nowoczesnym cywilizowanym świecie można zginąć ... no może ewentualnie braliśmy pod uwagę statystki policyjne ... ale, że zabić może nas właściwe wszystko ... hmmm ... takiej opcji chyba nie przewidujemy ... Szymon Drobniak  z wykształcenia biolog ewolucyjny, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim,  popularyzator nauki oraz z zamiłowania podróżnik stworzył niesamowity i zaskakujący przewodnik, dla tych wszystkich, którzy jednak chcieliby wiedzieć, co może im zagrażać w mieście ... a właściwie w miastach rozsianych po całym świecie ... jak się okazuje każde z nich skrywa w sobie  liczne zagrożenia fizyczne, chemiczne, biologiczne i geologiczne ... lista jest naprawdę imponująca ... trzęsienia ziemi i trująca ryba fugu [Tokio, Japonia], erupcje wulkanów [Islandia], ogród botaniczny, zawierający całą plejadę trujących roślin [ Alnwick, Anglia], szczury, które mogą nas zarazić śmiertelną chorobą, klapy w asfalcie, przez które możemy wpaść do metra, albo spadające z dachów kawałki naszej współczesnej technologii [Nowy Jork], jadowite grzechotniki lub najbardziej jadowita traszka świata [Los Angeles],  słynny już krakowski smog [Kraków], elastyczny kożuch z roślin, który pokrywa torfowisko i wsysa bez szansy na ratunek [Suwałki] hmmm i jeszcze wiele, wiele innych ... warto sięgnąć po tę książkę, żeby je wszystkie odkryć ... napisana prostym językiem, pozbawiona naukowego zadęcia, z dużym poczuciem humoru i lekko ironiczna myślę, że przypadnie do gustu wielu czytelnikom ... polecam ... 
Szymon Drobniak "Co nas może zabić w mieście. Przewodnik, po którym odechce się wam podróży, a i w domu poczujecie się nieswojo"
projekt okładki Frycz i Wicha
Wydawnictwo Czerwone i Czarne
Warszawa 2016 
ISBN 978-83-7700-262-9

moja ocena książki 4/5
moja ocena okładki 5/5


Dziękuję Wydawnictwu Czerwone i Czarne za udostępnienie mi egzemplarza recenzenckiego :-) :-) :-) 


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz