„Późnym rankiem Frida szybko weszła do swojej pracowni! O tej porze leki przeciwbólowe zawsze działały najlepiej. Przez okna leniwie wpadały złote promienie słońca i oświetlały jej sztalugę.”


Tymi słowami zaczyna się opowieść o kobiecie, która stała się jedną z najbardziej wyrazistych artystek minionej epoki. Wyjątkowa, barwna, nietuzinkowa, odważna, silna…
*
Całe jej życie, mimo iż naznaczone potwornym cierpieniem, pełne było pasji, namiętności i wielkiej miłości.
*
Frida od zawsze marzyła o karierze lekarki, jednak tragiczny wypadek całkowicie zniweczył jej plany. Zamknięta w pokoju i przykuta do lóżka całymi dniami przeglądała albumy malarskie. W ten sposób narodziła się w niej miłość do sztuki. Początkowo dla zabicia czasu malowała swoje stopy, później mimo bólu zaczęła malować autoportrety, patrząc na własne odbicie w lusterku zawieszonym nad łóżkiem. Tak stawiała pierwsze kroki w nieznanej sobie dotąd dziedzinie. Bardzo szybko okazało się jednak, że malarstwo stało się całym jej życiem.
*
Zachęcona przez ojca pokazała swoje obrazy słynnemu malarzowi Diego Riverze. Ich spotkanie było początkiem wielkiego uczucia, które przyniosło ze sobą zarówno wielką namiętność, jak i potworne cierpienie.
*
Frida wszystkie swoje emocje przelewa na płótno. Jej obrazy były coraz lepsze. Oczarowała francuskich surrealistów, Trockiego i Paciassa. Nie bała się żyć po swojemu, łamiąc liczne społeczne konwenanse i stereotypy. Jak barwny ptak przykuwała uwagę i zachwycała wyrazistymi kolorami.
*
Jak zakończyła się jej wędrówka? Czego dowiedziała się o sobie samej i jaką siebie uwieczniła na swoich obrazach? Jeśli jesteście ciekawi, zachęcam Was do lektury.
*
„Frida Khalo i kolory życia” to barwna opowieść o wyjątkowej kobiecie, w której życiu było miejsce na prawdziwą pasję, miłość, namiętność i sztukę.
*
Znacie już jej historię?


moja ocena książki 5/6
moja ocena okładki 4/6„Frida Khalo i kolory życia” 

autor: Caroline Bernard
tłumaczenie: Emilia Skowrońska
Wydawnictwo Znak Horyzont
Wydanie I
rok wydania: 2021
Za możliwość przeczytania książki dziękuję 
Wydawnictwu Znak Horyzont :-)


 

Komentarze

  1. Mam nadzieję, że uda mi się przeczytać tę książkę. Jestem jej bardzo ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Po przeczytaniu Twojej recenzji ponownie czuję się zainteresowana książką a zwłaszcza jej bohaterką.Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

mój instagram

Popularne posty