* Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów *

 


Nagle tak smutno zrobiło się w naszym świecie bez Jej Wysokości…Kilka dni temu odszedł od nas Książkę Filip. Te smutne wieści lotem błyskawicy obiegły cały świat, sprawiając, że zatrzymał się ona na chwilę zadumy i refleksji.  

*

Od lat przyglądamy się przecież rodzinie Windsorów, więc może właśnie dlatego tak z ogromnym smutkiem przyjmujemy wieści płynące w ostatnich dniach z Pałacu Buckingham.

*
Czytając  zaledwie kilka tygodni temu „Zmierz świata Windsorów” zupełnie inaczej odbierałam ten podtytuł, niż odbieram go teraz. Ten zmierz naprawdę nadchodzi… Nic już nie będzie takie jakie było…

*

„Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. […]” to książka, która  powstała w historycznym momencie. Zmiana była tuż-tuż, a teraz właściwie rozgrywa się na naszych oczach. Nadszedł bowiem definitywnie kres pewnej epoki i małżeństwa, którego burzliwe dzieje rozgrywały się na tle ważnych i przełomowych wydarzeń XX i XXI wieku.

*

Choć brytyjską monarchię zna prawie każdy z nas, to okazuje się, że niewiele tak naprawdę wiemy o  tej najbardziej popularnej rodzinie królewskiej. Myślę, że książka Marka Rybarczyka odczarowuje niejeden mit oraz odkrywa przed nami wiele tajemnic.

*

Jej autor próbuje odpowiedzieć na nurtujące nas wszystkich pytania: Jak naprawdę wyglądało małżeństwo brytyjskiej Królowej?  Jakie skandale przez lata były wygaszane i ukrywane przed opinią publiczną? Czy Królowa Elżbieta po śmierci męża zrezygnuje z korony? Czy książkę Karol udźwignie ciężar nowych obowiązków? Jaka naprawdę była Diana? Ile prawdy jest w przeświadczeni, że to nie Harry  tylko, Meghan decyduje o wszystkim, co się dzieje w ich małżeństwie. I dlaczego Brytyjczycy stracili definitywnie szansę na Wspaniałą Czwórkę?

*

Prawda, że ciekawią Was odpowiedzi na te pytania? Jeśli  mam rację, zachęcam Was gorąco do przeczytania najnowszej książki  Marka Rybarczyka. Nikt  bowiem tak jak on, czyli  publicysta, znawca kultury, historii oraz polityki współczesnej Wielkiej Brytanii , nie pisze o Rodzinie Królewskiej. Przez jego książkę się płynie odkrywając coraz to ciekawsze informacje.

*

Zdecydowanie polecam!„Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów”


autor: Marek Rybarczyk

Wydawnictwo Muza

Wydanie I

2021


moja ocena książki 5/6
moja ocena okładki 4/6
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza :-)Komentarze

mój instagram

Popularne posty