* czas tajemnic *„Marzena Rogalska jak nikt potrafi porywająco opowiadać –
o uczuciach, emocjach, relacjach rodzinnych."


I jak nikt potrafi snuć opowieść, która zachwyca oraz fascynuje nas już od kilku pierwszych przeczytanych stron. Fajny styl oraz ciekawy język stylizowany momentami na polszczyznę minionego stulecia przykuwa uwagę i dodaje kolorytu dawności.
___
Tym razem Marzena Rogalska w swojej powieści przenosi nas do klimatycznego Krakowa lat 30. ubiegłego stulecia. Jej „Czas tajemnic" to pierwszy tom świetnie zapowiadającej się sagi rodzinnej. Pełnej długo skrywanych tajemnic, mnóstwa emocji oraz ciekawego tła historycznego.
___
Wszak cała akcja opisanej historii rozgrywa się przed wybuchem II wojny światowej. A losy rodziny Linde, jak przystało zresztą na prawdziwa sagę, osadzone są na tle historycznych realiów. Śmierć marszałka Piłsudskiego, wciąż świeża pamięć o I wojnie światowej, postać Kornela Makuszyńskiego czy Stanisława Ignacego Witkiewicza to tylko nieliczne poruszane w niej epizody, które dodają realności opisywanej historii. Natomiast intrygująca postać głównej bohaterki, która dojrzewając świadomie szuka własnej drogi rozwoju i stara się mieć dobry kontakt z różnymi osobami sprawia, że opisywana historia dotyczy nie tylko ziemiaństwa, ale także ludzi wysoko sytuowanych, mieszczaństwa, chłopstwa a nawet całej bohemy artystycznej Zakopanego. Wszystko to zdecydowanie podnosi walory artystyczne całej opowieści.
___
Klara Linde, a właściwie Karolina Linde, to oczko w głowie swojego ojca, znanego i cenionego lekarza, który pragnie aby była ona niezależną, świadomą swojej wartości i wykształconą młodą damą. Bardzo stara się, aby jego plany w stosunku do swojej ukochanej córki zakończyły się sukcesem. Jest opiekuńczych, wspierający i dający ogromne poczucie bezpieczeństwa. Motywuje swoją ukochaną Klarę do poszukiwania własnej drogi oraz nie trzyma jej pod kloszem. Potrafi być wymagający, ale równocześnie jest ciepłym i kochającym rodzicem.
___
Na pierwszy rzut oka - ojciec ideał. Jednak długo skrywane rodowe tajemnice będę miały ścisły związek właśnie z jego postacią, co sprawi, że Klara na nowo będzie musiała spojrzeć na ukochanego tatę, a dorosłość w pewnym momencie wyda się jej bardzie bolesna niż przypuszczała. Mimo wszystko to jednak on właśnie będzie brał czynny udział w jej wychowaniu w przeciwieństwie do chłodnej i zdystansowanej matki. O wiele cieplejsze relacje będą łączyły Klarę z jej babcią, której ciężka choroba będzie zresztą jednym z pierwszych egzaminów dorosłości dla tej młodej dziewczyny.
___
Jak wiedziecie „Czas tajemnic" to zatem wspaniale napisana opowieść o życiu. O jego blaskach i cieniach. O dorastaniu i szukaniu własne życiowej drogi. O sukcesach i porażkach.
___
Jeśli macie ochotę zajrzeć do szlacheckiego dworku, poznać bohemę artystyczną i ziemiańskie życie od podszewki oraz przede wszystkim towarzyszyć Klarze w jej drodze do dorosłości, zachęcam was do lektury.„Czas tajemnic. Saga o Karli Linde" tom 1

autor: Marzena Rogalska
Wydawnictwo Znak
Wydanie I
2021

moja ocena ksiażki 5/6
moja ocena okładki 4/6Za możliwość przeczytania książki dziękuję 
Wydawnictwu Literackiemu :-)
 

Komentarze

mój instagram

Popularne posty