wtorek, 14 stycznia 2020

* sztuka tworzenia wspomnień *


Każdego roku przeżywamy określoną liczbę dni. Niektóre z nich miną, nie pozostawiając śladu w pamięci, inne zapamiętamy na zawsze.
Nawet "nie wiesz, że tworzysz wspomnienia, wiesz tylko, że świetnie się bawisz" te słowa powinny stać się mottem "Sztuki tworzenia wspomnień" :-) Każdy z nas, co roku przeżywa pewną określoną liczbę szczęśliwych chwil... Część z nich minie bezpowrotnie, inne zapamiętamy już na całe życie. Jak to się dzieje, że tylko wybrane momenty zapadają nam na zawsze w pamięci? Na pewno pamiętasz swój pierwszy pocałunek, zapach domowego ciasta, spacer w deszczu, spojrzenie swojego nowo narodzonego dziecka, zapach kawy o poranku, promienie słońca na swojej twarzy, śmiech siostry, zapach konwalii, perfumy swojego taty... Czy coś je łączy? Okazuje się, że w momentach, kiedy pobudzone są nasze zmysły i świadomie odczuwamy nasze emocje, zapamiętujemy więcej. Meik Wiking - dyrektor Instytutu Badań nad Szczęściem w Kopenhadze - w swojej najnowszej książce pokazuje nam jak możemy kreować szczęśliwe chwile i sprawić, że zostaną z nami zawsze. Na podstawie badań nad szczęściem, odwołując się do licznych wywiadów, wspomnień, pamiętników i analizując ankiety napływające do niego z całego świata, tłumaczy nam jak tworzyć idealne wspomnienia... Okazuje się bowiem, że możemy się tego nauczyć, wystarczy być bardziej uważnym i świadomie odbierać pewne emocje, a szczęście przyjdzie samo i dodatkowo zostanie z nami na bardzo, bardzo długo :-) W ten sposób w naszej pamięci utrwalimy te najważniejsze wspomnienia, które decydują o tym, kim tak naprawdę jesteśmy. Myślę, że to bardzo rozwijająca lektura. Polecam!


moja ocena książki 5/6
moja ocena okładki 5/6
moja ocean ilustracji 5/6Meik Wiking "Sztuka tworzenia wspomnień"
tytuł oryginału: "The Art of Making Memories"
tłumaczenie: Olga Siara
Wydawnictwo Insignis
Wydanie I
Kraków 2019Za możliwość przeczytania książki dziękuję księgarni Tania Książka :-) Zachęcam was zresztą do zapoznania się z całą ofertą tej księgarni z działu poradniki :-)4 komentarze :

 1. Wspomnienia to jedyne czego nikt nie może nam zabrać, więc warto je pielęgnować. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmmmm teraz już o wszystkim chyba piszą książki, o tym jak pielęgnować wspomnienia najwyraźniej również;)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro od lat prowadzą na ten temat badania naukowe, to czemu nie napisać o tym książki ;-) :-) Pozdrawiam serdecznie :-)

   Usuń