piątek, 24 stycznia 2020

* kiedy nadchodzi smutek *


Jak dziecko może poradzić sobie z trudnymi emocjami, które przeżywa? Jak pokazać mu, że ciężki dzień nie będzie trwał wiecznie, a największy nawet smutek kiedyś przeminie? 
Najlepiej mu o tym poczytać... książka to zawsze dobry punkt wyjścia do rozmowy...
Smutek to jedna z  tych emocji, o których trudno opowiada się każdemu rodzicowi. Mam wrażenie, że jakoś tak trochę infantylnie chcielibyśmy jak najdłużej myśleć, że nasz maluch jest zawsze szczęśliwy i radosny, a przecież każdy z nas czasami jest smutny, więc nasz przedszkolak także. Warto zatem oswoić ten temat, nie bać się smutku i wytłumaczyć naszemu dziecku jak sobie z nim poradzić. Tylko jak to zrobić??? Z pomocą, jak zawsze zresztą, w takich sytuacjach przychodzi literatura. "Kiedy nadchodzi smutek" to przepięknie wydany picturebook, który w bardzo prosty sposób wyjaśnia naszym dzieciom, czym tak naprawdę jest smutek. To bardzo mądra i potrzebna książka, ponieważ w jej przesłaniu zapisana jest bardzo istotna myśl. Otóż smutek nie zawsze przynosi coś złego... Jeśli się z nim oswoimy i nie będziemy udawali, że go nie ma, możemy spojrzeć na wiele spraw zupełnie inaczej. Głównym bohaterem tej opowieści jest chłopiec, któremu pewnego dnia wizytę składa smutek... Tak po prostu dzwoni do drzwi, przekracza próg jego domu i nie opuszcza go nawet na moment. Chłopiec musi go zaakceptować i nawet trochę polubić, żeby sobie z nim poradzić. W ten prosty i plastyczny sposób pokazujemy naszemu dziecku, że nie należy się smutku bać i zawsze warto zastanowić się dlaczego się w nas pojawił, a potem porozmawiać o tym z kimś dorosłym. Moim zdaniem to must have w każdej dziecięcej biblioteczce. My jesteśmy tą książeczką zachwycone :-) Polecam!  


moja ocena książki 6/6
moja ocena okładki 6/6
moja ocena ilustracji 5/6
Eva Eland "Kiedy nadchodzi smutek"
tytuł oryginalny "When Sadness Comes to Call"
tłumaczenie Zofia Raczek
Wydawnictwo Mamania
Wydanie I
2019


  Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Mamania :-)

4 komentarze :

  1. Znakomicie zapowiadająca się książka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ważne, by dzieci poznawały różnego rodzaju emocje także te przykre, ponieważ są one nieodłącznym elementem życia każdego z nas.

    OdpowiedzUsuń