niedziela, 29 września 2019

* somebody to love *


Poruszająca biografia jednej z największych legend w historii muzyki!

Myślę, że nie ma wśród nas osoby, która nie znałaby przynajmniej jednego z wielu hitów Freddiego Mercury'ego. Ten brytyjski muzyk hinduskiego pochodzenia, kompozytor, autor licznych tekstów oraz wokalista brytyjskiej grupy Queen to przecież niekwestionowany król muzyki rockowej :-) Barwny, niebywale utalentowany i niezwykle ekscentryczny. Bardzo często wyróżniany tytułem jednego z najwspanialszych wokalistów w historii muzyki popularnej. Autor między innymi takich przebojów jak: „Bohemian Rhapsody”, „We Are the Champions”, "Somebody to Love" czy „Killer Queen”. Zna go cały świat. Choć początki jego kariery były trudne, ostatecznie spełnij swoje największe marzenie i uzyskał status gwiazdy. Niestety w życiu prywatnym nie miał już tyle szczęścia... Długo zmagał się ze śmiertelną chorobą, która wtedy nadal była jeszcze tematem tabu. Przez ostatnie trzy lata swojego życia brał eksperymentalne leki, które niestety nie uchroniły go przed najgorszym. Podczas swojego ostatniego publicznego wystąpienia w 1990 roku w trakcie wręczania British Phonographic Awards jego wypowiedź niebywale wszystkich zaskoczyła. Powiedział tylko "Dziękuję. Dobranoc" i zszedł ze sceny ostatni raz. Jego śmierć w 1991 roku w wieku zaledwie 45 lat wstrząsnęła całym światem, a miliony jego fanów były w szoku, kiedy dzień wcześniej Freddie Mercury wyjawił, że zdiagnozowano u niego AIDS.  Te wszystkie fakty oraz wiele, wiele innych znalazły się w najnowszej jego biografii. "Somebody to love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury'ego" to dokładna, precyzyjna, szczera i niebywale wzruszająca biografia. Jej autorzy odsłaniają w niej nieznane i zaskakujące fakty z życia Freddiego Mercury'ego. Zawiera ona sporo zdjęć i niepublikowane jak dotąd wypowiedzi jego najbliższych przyjaciół oraz innych znanych muzyków. "Droga ku muzycznej sławie przeplata się tu z poszukiwaniem miłości i historią potwornej choroby, która w latach osiemdziesiątych XX wieku rozprzestrzeniła się po całym świecie."  Ta jedyna w swoim rodzaju biografia rzuca nowe światło na ostatnie lata i śmierć tego wybitnego artysty, jak również na samą historię AIDS, która też może szokować i zaskakiwać. Matt Richards i Mark Langhtorne stworzyli książkę, która zmusza czytelnika do refleksji i na długo pozostaje w pamięci, podobnie zresztą jak sama twórczość głównego jej bohatera. To lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów samego Freddiego Mercury'ego, ale nie tylko... To także książka dla wszystkich miłośników biografii i dobrej muzyki. Polecam!

moja ocena książki 5/6
moja ocena okładki 5/6


Matt Richards i Mark Langthorne 
"Somebody to Love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury’ego"
przekład: Robert Filipowski 
Wydawnictwo Zysk i S-ka 
Wydanie I
Poznań 2019


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka  :-)
6 komentarzy :

 1. Nie rozumiem fenomenu tego człowieka. Generalnie muzyka dobra do posłuchania ale on jako osoba, to trochę tak jakby wspierało się narkomanów. Dla fanów na pewno dobra.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale jak twój komentarz ma się do książki, którą zrecenzowałam?

   Usuń
 2. Czytam tytuł tego wpisu i już w głowie rozbrzmiewa piosenka... a ta książka jest zdecydowanie na liście do przeczytania:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zatem miłej lektury :-) Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. O!, i bardzo fajna rezcenzja:)

  OdpowiedzUsuń