niedziela, 12 marca 2017

* rok z Linneą *


"Linnea to imię pochodzącego od małego różowego kwiatka, zimoziołu, który po łacinie nazywa się Linnaea borealis. I tak właśnie mam na imię - Linnea. Kwiatek najłatwiej znaleźć w lasach północnej Skandynawii. A mnie najłatwiej znaleźć w mieście, czyli w Sztokholmie, bo tu mieszkam. Ale uwielbiam kwiaty i liście, i w ogóle wszystko, co rośnie." [fragment książki]

Linnea to mała dziewczynka, która mieszka w wielkim mieście. Jest zafascynowana światem przyrody. Bardzo lubi obserwować rośliny i zwierzęta. Wydawać by się mogło, że w mieście nie da się rozwijać takiej pasji, bo przecież jak można w takim zabieganym i hałaśliwym miejscu obserwować przyrodę? Nic bardziej mylnego. Linnea bowiem potrafi znaleźć mnóstwo roślin i zwierząt. Przez cały rok, miesiąc po miesiącu, opowiada o swoich małych i dużych odkryciach. Podpowiada również naszym dzieciom, co można robić w domu i na świeżym powietrzu, żeby się nie nudzić. W styczniu otwiera restaurację dla ptaków, czyli podpowiada naszym pociechom jak przygotować się do dokarmiania ptaków. W kwietniu przygotowuje zupę pokrzywową.W czerwcu uczy nas jak pleść wianki. W lipcu podpowiada jak przyrządzić sok z czarnego bzu. W październiku pokazuje jak zrobić koronę z liści. A w grudniu przygotowuje piękne ozdoby na choinkę. To tylko przykłady, które potwierdzają, że z tą małą dziewczynką można kreatywnie spędzić cały rok. Po przeczytaniu tej książeczki nasze dziecko będzie umiało zrobić zielnik, upleść wianek, wykonać własny sekretarzyk i odszukać na niebie Wielki Wóz. Jednym słowem dowie się więcej o otaczającej go przyrodzie, zacznie bardziej szanować rośliny i zwierzęta, nauczy się dostrzegać piękno w małych rzeczach. Dodatkowo pobudzi własną wyobraźnię, odnajdzie przyjemność w kreatywnym spędzaniu czas i poszerzy swoją wiedzę. To świetne połączenie zabawy i nauki. Ta mała dziewczynka to bohaterka, której nie da się nie lubić :-) A Rok z Linneą to pięknie wydana książeczka, która zachwyci każdego. Zdecydowanie polecam :-) 
"Rok z Linneą"
tekst Christina Björk
ilustracje Lena Anderson
tytuł oryginału "Linneas årsbok"
przełożyła ze szwedzkiego Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo Zakamarki
Wydanie pierwsze, nakład drugi
Poznań 2017 
ISBN 978-83-60963-76-0

moja ocena książki 5/5
moja ocena okładki 5/5
moja ocena ilustracji 5/5Za możliwość przeczytania książki w imieniu swoim oraz mojej córeczki dziękuję Wydawnictwu Zakamarki :-) :-) :-)